Kalendář akcí
leden 2018
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

V momentě, kdy se nám podaří splnit všechny úkoly a nezbytnosti a nemusíme řešit žádné povinnosti vůči sobě ani vůči druhým lidem, stojíme před rozhodnutím, jak naložit s velmi vzácnými chvílemi, kterým se říká volný čas. Na volném čase je úžasné to, že nic nemusíme, pouze můžeme. Můžeme lenošit, můžeme si číst, poslouchat hudbu, zajít si do divadla, vyjít si do přírody, sportovat, věnovat se umění, sejít se s přáteli, hrát si s dětmi, vzdělávat se jen tak pro radost... Anebo můžeme spojit toto vše dohromady a využít možností, které nám nabízejí naše památkové objekty... V rámci programů, které jsou na památkách pro jejich návštěvníky připraveny, můžete prožít toto vše. A můžete se jenom dívat a nechat se unést atmosférou hradů, zámků, klášterů... Anebo se můžete i něčemu přiučit, něco nového se dozvědět. Záleží jen na Vás. Je to Váš volný čas a Vy můžete využít vše, co jsme pro Vás připravili.

V rámci Mezinárodního dne archeologie se v Telči pekly moučné placky

V rámci Mezinárodního dne archeologie se v Telči pekly moučné placky

Rozdělat oheň pomocí ocílky a křesacího kamene, umlít si mouku na žernovu, přesít ji, vyrobit moučné placky a přesvědčit se o tom, že vařit ve středověku nebylo z pohledu dnešního člověka úplně jednoduché, měli možnost návštěvníci Lannerova domu v Telči. Památkáři pro ně ve svém sídle připravili zajímavý program v rámci Mezinárodního dne archeologie, tentokrát na téma středověké gastronomie.

Kolem dvaceti zájemců z řad veřejnosti zavítalo v sobotu 15. října 2016 do sídla telčských památkářů v Lannerově domě v Telči. Po krátkém úvodu do období vrcholného středověku, které jim zajímavým vyprávěním a replikou dobového oděvu nastínil archeolog Pavel Macků, se každý zapojil do činnosti, jejímž cílem bylo připravit a upéct moučné placky.

„Placky si každý mohl sám připravit a ochutit na sladko nebo na slano. Všichni se mohli přesvědčit, že vaření ve středověku nebylo tak jednoduché a rychlé, jak se to na první pohled zdá“, okomentoval středověké vaření archeolog a přednášející Pavel Macků.

Co vše tato činnost obnášela? Nejdříve připravit „plotnu“ a rozdělat oheň, který bylo nutno po celou dobu udržovat. Umlít několik hrstí pšenice na žernovu, což vyžadovalo hodně síly a energie. Mouka se pak musela pečlivě přesít a až po tom bylo možné pustit se do výroby placek. Jejich součástí mohla být cibule a česnek nebo med, povidla, ořechy či zázvor.

„Věřím, že jsme účastníkům našeho programu připravili příjemné sobotní dopoledne, při kterém jsme přiblížili experimentální archeologii a středověk zajímavou a naučnou formou“, doplnil Macků.

Co je Mezinárodní den archeologie a proč se koná? Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Organizací MDA usilují archeologové o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízejí možnost zapojit se do mnoha různých aktivit. MDA je hlavně oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás. Poprvé byl tento den slaven v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. V roce 2014 se MDA poprvé konal i v České republice.

Telečské pracoviště Národního památkového ústavu se k Mezinárodnímu dni archeologie připojilo letos již podruhé.

O přednášejícím

Mgr. Pavel Macků vystudoval bakalářský studijní program Středověká archeologie a navazující magisterský program Archeologie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Pracuje na územním odborném pracovišti NPÚ v Telči jako vedoucí oddělení specialistů a zároveň jako archeolog. Zaměřuje se na hmotnou kulturu vrcholně středověké každodennosti a militaria. Aktivně se podílí na edukační a přednáškové činnosti NPÚ.

Výstava 30 let od vypátrání relikviáře sv. Maura aneb minulost a budoucnost významné románské památky

00001Od 4. do 26. listopadu 2015 bude v Krajské knihovně Karlovy Vary k vidění výstava nazvaná „30 let od vypátrání relikviáře sv. Maura aneb minulost a budoucnost významné románské památky".
Výstava realizovaná v rámci projektu „Cesty za poznáním" je ukončením celoročních oslav 30. výročí objevení relikviáře sv. Maura. Představuje příběh písemných pramenů, které ovlivnily pátrání po neznámé památce, a zároveň prezentuje výtvarné soutěžní návrhy budoucí expozice relikviáře sv. Maura.
Vernisáž výstavy: úterý 3.listopadu 2015 od 17:00.
Doprovodný program: 18. listopadu 2015 v 16:30 – interaktivní přednáškový program Relikviář pro každého.

 

Prožijte příběh relikviáře sv. Maura

Plakát Bečov Prožijte příběh A3V rámci zakončení celoročních oslav 30. výročí objevení relikviáře sv. Maura proběhne na Státním hradu a zámku Bečov v neděli 1.listopadu 2015 speciální program s názvem „Prožijte příběh relikviáře sv. Maura". 
Během tohoto programu se uskuteční filmové projekce věnované relikviáři svatého Maura a prohlídky dosud nepřístupných prostor tzv. Pluhovských domů s prezentací budoucí adaptace na unikátní Muzeum relikviáře sv. Maura. Součástí projekcí budou také setkání a besedy s těmi, kteří se významně zapsali do novodobé historie relikviáře.
Kapacita akce je omezená, rezervujte se na tel. 353 999 394 nebo na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Program_Prožijte_příběh_relikviáře.pdf

 

Odhalte tajemství zámeckých depozitářů 28. 9. 2015

 

Odhalte tajemství bečovských depozitářů plakát jpg

Správa státního hradu a zámku Bečov se připojuje k dalším památkám, které v rámci hlavního mediálního tematu NPU Po stopách šlechtických rodů: Velká hradozámecká inventura zpřístupní i místa, kam běžně smí jen hrstka vyvolených lidí. Speciální prohlídky depozitářů budou zaměřeny zejména na příběh relikviáře sv. Maura a jeho vypátrání, od kterého je letos slaveno přesně 30 let.

Prohlídky budou začínat v 11.00,13.00 a 15.00 a jejich odhadovaná délka je 90 min. Cena je stanovena 100,- Kč pro dospělé a seniory, 50,- Kč pro děti a studenty. Na prohlídíky je nutné se předem rezervovat na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , či na tel 353 999 394.

 

 

 

Technologické prohlídky hradu Bečov

plakát 2015Výjimečné prohlídky běžně nepřístupných prostor hradu. Provází specialisté z Národního památkového ústavu (NPÚ).

11.9. - 12.9. 2015, v 10, 12 a 15 hodin.
Téma: (Ne)tušené stopy po dávno zaniklých konstrukcích hradu. Hodnoty dochovaných historických stavebních konstrukcí, zejména dřevěných. Způsoby a postupy výstavby hradu s využitím dřeva, dobové opravy. Praktické ukázky zajímavých prvků a postupů zkoumání historických staveb.
Provází: Mgr. Miloš Buroň, DiS., NPÚ ÚOP v Josefově, specialista na stavebně historické průzkumy.

Více informací a rezervace na http://www.npu.cz/netusene-souvislosti/ .či na tel. 725 358 475.
plakat_becov2015-A4.pdf

 

Putování po erbech - mimořádné prohlídky hradu Bečov

Putování po erbech17. 9. 2015 v 16 hodin a 18. 9. 2015 v 15 hodin                                                 

Téma: heraldika a její názorné ukázky nacházejících se na bečovském hradě (1. část - přednáška s promítáním v hradním donjonu, 2. část - prohlídka hradu zaměřená na dochovaná erbovní znamení)

Provází: Zbyněk Brůža

Vstupné: 50,- Kč

Více informací a rezervace od 18. 8. 2015:

tel. 353 999 394, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

 

 

P1170736P1170759 

Za víny sladké Francie

zámek Hradec nad Moravicí-ilustracni foto3Edukační centrum a správa zámku Hradec nad Moravicí ve spolupráci s Ústavem gastronomie, lázeňství a turismu Slezské univerzity v Opavě zvou zájemce na zážitkový večer s názvem Za víny sladké Francie na zámek Hradec nad Moravicí.

Akce se koná v pátek 14. 8. 2015 v 17.00 hodin, sraz na nádvoří Bílého zámku v Hradci nad Moravicí. Programem bude provázet someliér Mgr. Alexandr Burda a Mgr. Petr Havrlant.

Navštivte v těchto parných dnech původní zámecký sklep knížat Lichnovských, kde se můžete nejen ochladit a ochutnat některé z (tentokráte francouzských) odrůd vín, které zde byly až do r. 1945 uchovávány, a také se formou krátké přednášky a prezentace blíže seznámit s historií zámeckého sklepa a jeho zakladateli.

Místa je nutno si zarezervovat předem, a to buď e-mailem nebo telefonicky. Kontakt:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , 724 793 758.

Degustace_vín_srpen_2015_-_EC_Hradec_nad_Moravicí.pdf

Prohlédněte si několik ilustračních fotografií:

 

IMG 0375IMG 0405IMG 0393

 

Putování po erbech

klenba kaple Navštívení Panny Marie středověký hrad  kopie23. 7., ve 14 a v 16 hodin
Téma: heraldika a její názorné ukázky nacházejících se na bečovském hradě (1. část - přednáška s promítáním v hradním donjonu, 2. část - prohlídka hradu zaměřená na dochovaná erbovní znamení)
Provází: Zbyněk Brůža
Vstupné: 50,- Kč, více informací a rezervace: Mgr. Dagmar Wizovská, Státní hrad a zámek Bečov, edukační centrum, tel. č. 777 454 384, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


plakát_Putování_po_erbech.pdf

Mimořádné prohlídky hradu Bečov

DSCF9708Výjimečné prohlídky běžně nepřístupných prostor hradu. Provází specialisté z Národního památkového ústavu (NPÚ).

31.7. - 1.8. 2015, v 10, 12 a 15 hodin.
Téma: (Ne)tušené hodnoty dochovaných historických stavebních materiálů, zejména historických omítek. Způsoby a postupy výstavby hradu s využitím vápna
a písku, postupy záchrany hradu. Praktické ukázky středověkých vápenných technologií, zajímavých materiálů a postupů zkoumání historických staveb.
Provází: Ing. Dagmar Michoinová, PhD., vedoucí technologické laboratoře NPÚ, specialistka na historické omítky a tradiční vápenné technologie.

11.9. - 12.9. 2015, v 10, 12 a 15 hodin.
Téma: (Ne)tušené stopy po dávno zaniklých konstrukcích hradu. Hodnoty dochovaných historických stavebních konstrukcí, zejména dřevěných. Způsoby a postupy výstavby hradu s využitím dřeva, dobové opravy. Praktické ukázky zajímavých prvků a postupů zkoumání historických staveb.
Provází: Mgr. Miloš Buroň, DiS., NPÚ ÚOP v Josefově, specialista na stavebně historické průzkumy.

Více informací a rezervace na http://www.npu.cz/netusene-souvislosti/.
plakat_becov2015-A4.pdf

Óda na papuče

PapučeVšem kastelánům, kteří na hradech a zámcích mají pro návštěvníky papuče.

Všem kastelánům, na jejichž hradech a zámcích nejsou papuče to jediné, na co si návštěvníci mohou sáhnout - věnuje tým projektu Památky nás baví.
 

Za císaře pána!

IMG 0000Na středu 15. dubna 2015 od 18:00 hodin připravil Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči, další přednášku z cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás. Život rakousko-uherského vojáka na ruské frontě za 1. světové války – tak zní podtitul přednášky, která bude vyprávěním o tom, jak vypadal vojákův "běžný" den na frontě.

Znovuzrození bečovského hradního parku

Znovuzrození bečovského hradního parku  kopieV pondělí 20. října 2014 od 16:00 hod. se uskuteční jedinečná komentovaná prohlídka dosud uzavřeného hradního parku před započetím prací směřujících k jeho obnově a zpřístupnění veřejnosti. Odborným lektorem a průvodcem bude projektant procesu regenerace Ing. Jiří Šindelář. Akce je součástí cyklu programů věnovaných příkladné stavební obnově hradu Bečov.

Památky UNESCO v Třebíči

Památky UNESCO v TřebíčiPamátky UNESCO – unikátně zachovaná židovská čtvrt a bazilika sv. Prokopa v Třebíči – budou tématem přednášky Rudolfa Fišera.

Na středu 14. ledna 2015 od 18:00 hodin připravil NPÚ, územní odborné pracoviště v Telči, další přednášku z cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás. Přednášející PhDr. Rudolf Fišer zavede posluchače do Třebíče, města, které se může pyšnit bohatou historií a nemalým množstvím unikátních památek. Podrobně pohovoří o památkách UNESCO v Třebíči, tedy o židovské čtvrti a bazilice sv. Prokopa, které byly v roce 2003 zapsány na seznam UNESCO.

Praktické dílny pro veřejnost

06dilnyV posledním srpnovém týdnu proběhla v Metodickém centru technických památek a průmyslového dědictví, které sídlí v areálu Národní kulturní památky Důl Michal v Ostravě, porada specialistů. V rámci porady proběhla také pilotní fáze konzervátorských dílen pro veřejnost, součást edukačního programu Technická památka známá neznámá.
 

Předvánoční módní přehlídka

IMG 2177 ASeznámit se s šatníkem našich předků a s módními trendy v jednotlivých historických obdobích od středověku až po současnost můžete na Předvánoční módní přehlídce historických kostýmů a módních doplňků, kterou pořádá telčské pracoviště Národního památkového ústavu ve středu 10. prosince 2014 od 18:00 hodin v Lannerově domě (Hradecká 6, Telč). 

Dozvíte se o tom, že móda nebyla vždy pohodlná a milosrdná ke svým nositelům a o tom, jak se postupně vyvíjela.Jako pohoštění bude podáván vánoční čaj, punč a vánočka, vstupné dobrovolné.

pdfPlakát ke stažení278.72 KB

Výstava Škola na zámku Bečov

třídaDo 3. 9. 2014 bude možné shlédnout pod arkádovým mostem v zahradě SHZ Bečov výstavu s názvem Škola na zámku Bečov. Po tomto termínu bude výstava přesunuta do prostoru školní zahrady ZŠ a MŠ Bečov nad Teplou.

Jedná se o výstup z komunitního projektu realizovaného Edukačním centrem Bečov ve spolupráci s Mateřskou a Základní školou Bečov nad Teplou, jehož ústředním tématem  bylo období let 1952 až 1975, kdy v budově běčovského zámku sídlil druhý stupeň místní základní školy. Žáci 7. a 9. třídy zkoumali za pomoci lektora archivy i vzpomínky pamětníků.

Podpořeno z projektu Plzeň – Evropské hlavni město kultury 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

logo Plzen2015 EHMK

Příběhy míst. Topografie soudobé paměti národa

IMG 2222 AVýstavu o místech vzpomínání, ale i tom, na co se v současné době zapomíná nebo co se snažíme z paměti vytěsnit, pořádá Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči a Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Mapuje pamětní místa související s komunistickým režimem v České republice, postihuje historické a kulturní aspekty vytváření soudobé paměti národa.

Otevřena bude ve dnech 21. listopadu - 4. prosince 2014 v Lannerově domě v Telči.

„Z více než pěti set pamětních míst v České republice na období let 1948−1989 jsme pro výstavu vybrali pouze některé příklady, které by měly reprezentovat jak všechny významné regiony ČR, tak základní typologické okruhy projevů současné kolektivní paměti ve veřejném prostoru“, říká Mgr. Václav Houfek, historik Muzea města Ústí nad Labem a organizátor výstavy.

Technologické prohlídky Bečova - (Ne)tušené souvislosti

Dobrodružství vápna a písku 2012 12Tradiční komentované technologické prohlídky vedou specialisté z oboru památkové technologie. Jejich cílem je představit stavební památku jinak, než je obvyklé - z pohledu historických stavebních materiálů a jejich schopnosti vypovídat o historii staveb, o historii stavění i údržby staveb, o metodách zkoumání a údržby stavebních památek.

Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost podívat se s odborníky do bečovského hradu, který v současné době prochází svou stavební obnovou a není veřejnosti běžně přístupný.

Hrady a zámky objevované a opěvované

npu 336x280 v01Výstava Hrady a zámky objevované a opěvované se koná od 19. 12. 2014 do 15. 3. 2015 v Jízdárně Pražského hradu. Pořádají ji Národní památkový ústav a Správa Pražského hrad.

Výpravná výstava připomene historii, kulturní význam a umělecké bohatství českých a moravských hradů a zámků v období od 10. do 21. století a současně prezentuje čtvrtstoletí péče o kulturní dědictví České republiky od roku 1990.