Kalendář akcí
duben 2018
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Památky mohou být zábavou i poučením pro celou rodinu, poutavou formou zaujmou ty nejmenší, aniž by se nudili dospělí návštěvníci. Poznáte hrady, zámky kláštery, ale i celá historická města, kulturní krajinu nebo třeba industriální památky. S našimi prohlídkami a programy se nestanete pouhým doprovodem dětí, do hry vtáhneme rodiče i jejich ratolesti. Přesto je dobré sledovat doporučený věk dětí – programy se mohou lišit pro rodiny s nejmenšími dětmi, které ještě neumějí číst, od programů pro školáky a jejich rodiče.

Špacíralbum po vizovické zahradě

Novinkou v nabídce zámku Vizovice pro rok 2017 je příležitost procházky parkem s tištěným průvodcem, který má podobu poetického "špacíralba". Obsahuje mapu zahrady a kolekci unikátních snímků zahrady z přelomu 19. a 20. století, na kterých jsou současně zachyceni poslední šlechtičtí majitelé zámku prožívající zahradní kratochvíle. Uživatelé průvodce ale nemusí zůstat jen pozorovateli. Krátké texty a úkoly je motivují k tomu, aby si ze zahrady odnesli jak poznání tak také mnoho zážitků. Průvodce ocení především rodiny s dětmi, ale je vhodný i pro školy a potěší i dospělé návštěvníky. Je možné si jej zakoupit v pokladně zámku.

Pracovní listy poodhalí krásu zámeckých knihoven

obrazekProgram, který je připraven Národním muzeem, dětským i dospělým návštěvníkům představuje formou pracovních listů zámecké knihovny umístěné na jednotlivých zámeckých objektech NPÚ Čech, Moravy a Slezska a zajímavým způsobem jim přibližuje dějinné souvislosti a historické zajímavosti.

Pracovní listy ve variantě pro děti i dospělé jsou slosovatelné a po vyluštění tajenky je možno vyhrát jednu z cen věnovaných Národním muzeem. Akce se v roce 2015 realizuje na památkových objektech Bečov, Březnice, Horšovský Týn a velké Losiny.

První dětský web pro malé návštěvníky památek zve na hrad a zámek Bečov

banner web1Na Mezinárodní den dětí 1. 6. 2014 byly oficiálně spuštěny originální webové stránky pro nejmenší.

Nový dětský web srozumitelným jazykem přibližuje základní informace o hradu, zámku i relikviáři sv. Maura. Nabízí poslech kramářské písně pojednávající o dramatických osudech relikviáře, animované filmy, stažení omalovánek a pracovních listů a poskytuje tipy na další netradiční volnočasové aktivity v okolí Bečova nad Teplou.

Technika je všude kolem nás

Technika je vsude kolem nas 01Program o technickém zázemí hradu a každodenním životě jeho obyvatel je určen pro děti v mladším školním věku v doprovodu rodičů.

Děti se krátce, věku přiměřenou formou seznámí s historií hradu Šternberk a blíže si prohlédnou a vyzkouší předměty, které bývají často u běžných prohlídek opomíjeny. Společně s lektorem si děti popovídají o hygieně hradních pánů, osvětlení hradu, komunikaci se služebnictvem a o dalších drobných zařízeních, které stejně jako nám dnes usnadňovaly život už i před mnoha lety na hradě. info_k_programu.pdf

Cestovatelé v čase

cestovatele casem 02Bydlely na hradě děti? A hrály si? Při edukačním programu Cestovatelé v čase se děti společně s lektorem přenesou do minulosti a podívají se, jaký byl život dětí na panském sídle.

Děti si společně s lektorem popovídají o životě šlechty a výchově dětí, o denním rozvrhu malých knížat a kněžen, módě, společně si prohlédnou některé hračky, které dnes nejsou až tak známé nebo historické fotografie z archívu posledních majitelů hradu.

Procházka minulostí

Procházka minulostí 1Od června 2014 bude pro nejmenší návštěvníky zámku Bečov a jejich doprovod připraven nový prohlídkový okruh nazvaný Procházka minulostí.

Od 1. 6. 2014 bude do stálé nabídky uveden nový program s názvem Procházka minulostí. Prohlídkový okruh určený dětem předškolního a mladšího školního věku představuje hravým způsobem zámek Bečov a seznamuje nejmenší návštěvníky se základními pojmy, jako jsou hrad či zámek, stejně jako s typickými obyvateli těchto sídel a způsobem jejich života.

Úklid hradního příkopu

Úklid hradního příkopuNárodní památkový ústav – Edukační centrum zámku Hradec nad Moravicí ve spolupráci s občanským sdružením „Za lepší Hradec" pořádá dne 22. 3. 2014 (sobota) za příznivého počasí:

Předmětem v pořadí již 4. setkání dobrovolníků bude tentokrát úklid hradního příkopu a přilehlého okolí pod tzv. Bílým mostkem. Součástí setkání bude minipřednáška s promítáním (15 minut), která účastníky blíže seznámí s proměnami a vzhledem hradního příkopu v minulosti. Máte-li chuť pobýt na zdravém povětří, protáhnout si tělo a ještě něco udělat pro své okolí jste vítáni! Chcete-li přijít jen tak - podpořit ostatní a ohřát se u ohně – jste vítáni také!

Relikviář pro každého

Relikviář pro každéhoOsvědčený program Relikviář pro každého seznamuje děti s historií a napínavým osudem naší druhé nejcennější zlatnické památky relikviářem sv. Maura, který je vystaven na bečovském zámku.

Díky modelu, zhotovenému ve velikosti 1:1, se děti přístupnou formou seznámí s pojmy, které dané problematika nabízí, jako je relikviář, relikvie, světec apod. Děti se aktivně zapojují do prohlídky a objevují simulovaný obsah skutečného relikviáře nebo za pomoci lektora a animovaného filmu správně umisťují jednotlivé odnímatelné části výzdoby – sošky svatých a kruhové reliéfy vyprávějící příběhy z jejich životů. Díky komiksu, který si odnáší domů, se rovněž dozví vše o osudu této vzácné a jedinečné památky.