Seminář Historie vepsaná do letokruhů dřeva II.
Ve čtvrtek 11. října se na pražském Vyšehradě uskuteční seminář s názvem Historie vepsaná do letokruhů dřeva II. Pokračování stejnojmenného semináře z počátku letošního roku se tentokrát zaměří na dřevo v historických budovách, které není při běžném pohledu vidět. Historické budovy jsou jím však z velké části tvořeny. Jde například o stropy, zaomítané konstrukce, mezipodlaží nebo kostry oltářů u sakrálních staveb. Poznání stavu tohoto dřeva, stupně jeho poškození a stanovení rizik má pro záchranu těchto staveb nedozírnou cenu. Seminář představí poznatky a zkušenosti z oblasti průzkumu těchto částí staveb a zasadí je do kontextu soudobého pohledu na ochranu dřeva s důrazem na exaktní poznání a stanovení míry rizika bez zbytečné aplikace jedovatých chemických látek.
Seminář má za cíl prodiskutovat nové poznatky a možnosti záchrany dřevěných prvků historických objektů a propojit pohledy z perspektivy památkové péče a dřevařského výzkumu. Na seminář se můžete registrovat e-mailem, pro více informací kontaktujte Jakuba Děda nebo volejte na tel. 739 385 928.
Akci připravil spolek Omnium z.s. ve spolupráci s Dřevařským ústavem a společností WOODEXPERT CZ s.r.o. Spolek Omnium z.s. se věnuje záchraně a obnově zničených, ohrožených nebo nevyužívaných památek.
Program semináře: 09.30 – Prezence účastníků, 10.00 – Zahájení
- Průzkumy a poznatky ze zjišťování stavu zabudovaného dřeva: Ing. Jan Konopík, soudní znalec, Zdravédřevo.cz
- Možnosti diagnostiky a nejčastější škůdci zabudovaného a zakrytého dřeva: Ing. Anna Součková, Dřevařský ústav
- Podlahové konstrukce, jejich únosnosti a vliv podsypů: Ing. Marek Polášek, PhD., Dřevařský ústav
- Hrázděné stavby a dřevo v nich: Mgr. Romana Riegerová, Národní památkový ústav