Kalendář akcí
duben 2018
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Máte pocit, že památkově chráněné objekty mají řadu bariér, které se nedají překonat a odrazují od návštěvy památek? Jejich poloha, architektura, uzavřenost, stejně jako zákazy, příkazy a nezáživné prohlídky nebývají příliš vstřícné k návštěvníkům se specifickými potřebami. Ať se jedná o osoby se zdravotním či mentálním postižením, rodiny s dětmi nebo školní skupiny. Některé překážky jsou dané podstatou památky, mnohé se však dají úspěšně odstranit. Přesvědčte se, že návštěva památek nemusí být vždy spojena s jejím dobýváním. Programy projektu „Památky nás baví" jsou toho důkazem.

Památky nás baví | bez bariér

Máte pocit, že památkově chráněné objekty mají řadu bariér, které se nedají překonat a odrazují od návštěvy památek? Jejich poloha, architektura, uzavřenost, stejně jako zákazy, příkazy a nezáživné prohlídky nebývají příliš vstřícné k návštěvníkům se specifickými potřebami. Ať se jedná o osoby se zdravotním či mentálním postižením, rodiny s dětmi nebo školní skupiny. Některé překážky jsou dané podstatou památky, mnohé se však dají úspěšně odstranit. Přesvědčte se, že návštěva památek nemusí být vždy spojena s jejím dobýváním. Programy projektu „Památky nás baví“ jsou toho důkazem.    

Hovory mlčky

IMG 9895Mniši v benediktinských a cisterciáckých klášterech již v 10. století vytvořili svůj vlastní znakový systém, aby zbytečně neporušovali klášterní ticho. V klášterech reformovaných cisterciáků (trapistů) se užívá dosud. Co má tento jejich dorozumívací systém společného se znakovým jazykem neslyšících? Na to se snažila odpovědět ve své přednášce za velké spolupráce neslyšících přední odbornice na život v cisterciáckých klášterech Radka Těšínská Lomičková. Přednášku uspořádal Národní památkový ústav ve spolupráci s Poradenským centrem pro sluchově postižené v Kroměříži dne 22. ledna 2016.

Seminář o komunikaci s neslyšícími

IMG 8513V Kroměříži se v rámci projektu Hortus inauditus - Zahrada neslýchaná - uskutečnil seminář na téma Jak komunikovat s neslyšícími. Byl určen zaměstnancům Národního památkového ústavu, kteří pracují v návštěvnickém provozu. NPÚ připravil program ve spolupráci s Poradenským centrem pro sluchově postižené v Kroměříži (PCPSP).

Zahrada neslýchaná: průvodce po Květné zahradě v tabletu pro neslyšící

nataceniV polovině září přichází Národní památkový ústav vstříc sluchově postiženým spoluobčanům a nabízí jim možnost využít novou službu – průvodce po Květné zahradě v Kroměříži pro neslyšící. Tablet s videonahrávkami ve znakovém jazyce je pro neslyšící, kromě psaného slova, další příležitostí jak poznat krásu a půvab kroměřížského Libosadu. Oficiální představení průvodce „Zahrada neslýchaná“ se bude konat v úterý 22. září 2015 ve 13 hodin v Květné zahradě v Kroměříži.

Kamélie nevídané krásy

IMG 7761bNa výstavu kamélií a subtropických rostlin ve sklenících Květné zahrady v Kroměříži zavítali návštěvníci z Prostějovska, kterým dobře neslouží zrak. Pracovníci Národního památkového ústavu jim proto připravili jiné příležitosti k jejich obdivování a vnímání, než jaké poskytuje tento smysl. Krásu kamélií tak mohli ocenit skrze poutavé vyprávění, dotyk a u některých druhů této pozoruhodné rostliny také vůni.

Památky bez bariér

školení koordinátorůKoordinátoři regionálních edukačních center se školili, jak mapovat přístupnost památkových objektů. 

 

 

 

 

Rotundu Květné zahrady měli možnost poznat nevidomí a slabozrací

IMG 4626Rotundu Květné zahrady v Kroměříži navštívila u příležitosti výstavy kamélií skupina nevidomých a slabozrakých spoluobčanů ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Pracovníci Národního památkového ústavu pro ně připravili speciální program, který v sobě spojil možnosti vnímání památky všemi smysly.

Národní památkový ústav již v Květné zahradě vytvořil v roce 2011 z prostředků programu Podpora pro památky UNESCO audioprůvodce s naváděcím systémem pro zrakově postižené včetně haptického modelu Květné zahrady. V loňském roce bylo možné z téhož programu pořídit sadu modelů štukových plodů a výřez kamínkové mozaiky, opět s myšlenkou na haptické poznávání sochařské výzdoby. Již nabyté zkušenosti s přípravou programů pro zrakově postižené i zmíněné materiální vybavení umožnilo připravit pro tyto návštěvníky památky speciální program na velmi vysoké úrovni.

NPÚ připravil přednášku pro LORM - Společnost pro hluchoslepé

přednáškaÚzemní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči připravilo ve čtvrtek 27. února 2014 přednášku pro klienty občanského sdružení LORM - Společnosti pro hluchoslepé v Jindřichově Hradci. Pracovník NPÚ v Telči Mgr. Pavel Macků vyprávěl o „Hmotné kultuře ve středověku".