Kalendář akcí
červen 2018
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

EC Ostrava

EC-OstravaEdukační centrum Ostrava vzniklo v roce 2012 v rámci projektu Vzdělávací role NPÚ: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky. Centrum má své sídlo v objektu bývalého kamenouhelného dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích. Cílem aktivit centra je zvýšit povědomí o technických památkách a industriálním dědictví nejen u dětí, ale také u dospělých návštěvníků. Pilotními objekty pro realizaci programů jsou:
Státní hrad Šternberk web
Důl Michal web

 

 

Porada specialistů a praktické dílny pro veřejnost

03dilnyV posledním srpnovém týdnu proběhla v Metodickém centru technických památek a průmyslového dědictví, které sídlí v areálu Národní kulturní památky Důl Michal v Ostravě, porada specialistů. V rámci porady proběhla také pilotní fáze konzervátorských dílen pro veřejnost, součást edukačního programu Technická památka známá neznámá, realizovaného v rámci projektu Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky.

Černá, barva uhlí

04Edukační program určený především nejmladším návštěvníkům památek navazuje tematicky na sérii již nabízených programů Edukačního centra Ostrava, ústředním motivem je však tentokrát uhlí, jeho vznik, těžba a krajinné změny, které nastaly po jeho efektivním využití v průběhu průmyslové revoluce.

Účastníci programu se tak blíže seznámí s pojmy: uhlí, průmyslová revoluce, karbon, perm nebo parní stroj. Nedílnou součástí programu jsou i výtvarně-technické dílny, ve kterých účastníci programu zúročí nejen načerpané informace, ale především počitky získané nezaměnitelnou atmosférou prostředí technické památky Důl Michal. Program bude realizován v cechovně dolu do poloviny července.

Nahoře i dole v dole

Nahore i dole v dole 01Beseda o technických památkách a hornictví spojená s edukačním programem s názvem "Nahoře i dole v dole" je určená dětem ve školních družinách a jiných školských zařízeních.

Záměrem programu je seznámit cílovou skupinu s pojmem kamenouhelný důl a neformálně, prostřednictvím diskuze, fotodokumentace a autentických předmětů téma účastníkům programu přiblížit.
datum: celoročně (na základě předchozí domluvy, tel. 724 400 271)

Cestovatelé v čase

cestovatele casem 03Bydlely na hradě děti? A hrály si? Při edukačním programu Cestovatelé v čase se děti společně s lektorem přenesou do minulosti a podívají se, jaký byl život dětí na panském sídle.

Děti si společně s lektorem popovídají o životě šlechty a výchově dětí, o denním rozvrhu malých knížat a kněžen, módě, společně si prohlédnou některé hračky, které dnes nejsou až tak známé nebo historické fotografie z archívu posledních majitelů hradu.

Nahoře v dole

00Děti se v průběhu programu seznámí s pojmem důl a jeho funkcí. Blíže si prohlédnou prostředí povrchového provozu kamenouhelného dolu a seznámí se s funkcí hlavních provozních jednotek.

Vysvětleny budou jejich typické znaky nebo naopak to, v čem je Důl Michal unikátní. Cílem programu je přiblížit dětem průmyslový objekt a jeho funkci věku odpovídající formou.
Edukačním prostředkem je v tomto případě maximální kontakt s prostředím podpořený audiovizuálními nahrávkami.