Kalendář akcí
červen 2018
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

EC Kroměříž

EC-KromerizKroměříž, jako jedno z regionálních edukačních center obohacuje společně sledované cíle projektu o (jiho)moravská specifika a možnosti vyplývající z památek, krajiny i mentality zde žijících lidí. Edukační aktivity jsou přednostně realizovány na památkových objektech ve správě Národního památkového ústavu, které se nacházejí na území Zlínského kraje (Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, Hrad Buchlov, Zámek Vizovice, Zámek Buchlovice). Edukační centrum se zaměřuje zejména na interpretaci památek zahradního umění a výrazně se profiluje ve vztahu k návštěvníkům památek s různými druhy zdravotních omezení.

 

 

Putovní výstava Památky nás baví v Arcibiskupském zámku v Kroměříži

IMG 0450Vyzkoušejte si na výstavě, že památky lze poznávat i jinak. Národní památkový ústav představí na slavnostní vernisáži 3. října 2015 ve 14:00 hodin v návštěvnickém centru Arcibiskupského zámku v Kroměříži putovní výstavu s názvem Památky nás baví, která prezentuje průběh a výsledky projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky“. Výstava potrvá od 3. do 25. října a vstup na ni je zdarma. Součástí výstavy je množství her, předmětů, kterých se je možné dotýkat, příležitosti k tvoření. Připraveny jsou speciální doprovodné programy pro rodiny s dětmi. Vítány jsou ale také školy, dospělí.

4. října od 13:00 do 16:00 - Zahradní ateliér Tortelini – zahradní stavebnice, tvorba zahrad z těstovin a za pomocí razítek (program vedou lektoři z Metodického centra zahradní kultury)

10. a 11. října od 13:00 do 16:00 Ateliér Pukrle – tvorba barokních loutek a masek (program vede lektorka Arcidiecézního muzea Kroměříž)

17. a 18. října od 13:00 do 16:00 – Jak se žilo ve středověku? – hry, tanec, stavba hradu, rytířská zbroj (program vede soubor Cruentus z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži)

24. a 25 října od 13:00 do 16:00 – S Klubíčkem za nití příběhu Kroměříže – interaktivní herní odpoledne s tematikou historie města (program vedou lektoři z Mateřského centra Klubíčko)

Plakát ke stažení zde

Informační letáček k nabízeným programů je ke stažení zde.

Odkud spadl Eda?

EdaDěti z mateřské školy pomohly nalézt identitu pomeranči Edovi, který hledal své kořeny ve Velkém skleníku Květné zahrady. V rámci pilotního edukačního programu se seznámily skrze vyprávění, hry, smyslové a hudební aktivity i výtvarnou činnost s funkcí stavby a vybranými rostlinami, jejichž plody znají často pouze z regálů supermarketů.

Buchlovská spirála


BSNa hradě Buchlově je nově nejširší veřejnosti nabízena netradiční prohlídka zaměřená na poznání stavebního vývoje hradu, v rámci které je možné navštívit i dosud nepřístupný hradní parkán. Na základě stavebních spar, zbytků omítek, otisků zaniklých konstrukcí a pod., se návštěvník vydá po stopách práce dávných stavebních hutí, ale i požárů a dobyvatelů hradu. Průvodci jsou odborní pracovníci Národního památkového ústavu ÚOP Kroměříž Radim Vrla a Jen Štětina.

Programy pro školy v kroměřížských zahradách

Moje zahradaVe spolupráci s projektem Národního centra zahradní kultury (NCZK) nabízíme kolektivům MŠ, ZŠ a SŠ a volnočasovým sdružením mládeže pestrou nabídku výukových programů. Všechny aktivity spojují pobyt v unikátních prostorách Arcibiskupského zámku a zahrad s jejich zábavným poznáváním a jsou připravovány tak, aby se děti učily zážitkem. Pomáhají především zprostředkovat porozumění přírodě, tradicím a historii, podporují tvořivost a učí děti vidět v souvislostech. Jednotlivé programy mají návaznost na RVP a na přání je lze přizpůsobit vašim požadavkům. Více naleznete zde

Ve Vizovicích promluvily židle

Baj

Na samém sklonku návštěvnické sezony byl na zámku ve Vizovicích pilotně vyzkoušen edukační program Mluvící židle zaměřený na interpretaci kolekce židlí s motivy La Fontainových bajek. Příběhy, které se staly „majetkem věčnosti“, si přišli na zámek vyprávět žáci 7. třídy základní školy Vizovice.