Kalendář akcí
duben 2018
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Pro média

Základní informace o projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky"

logo Pamatky nas bavi barvaProjekt, jehož partnery jsou Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, je financován Ministerstvem kultury ČR z programu NAKI (Aplikovaný výzkum a vývoj národní a kulturní identity). Projekt probíhá v letech 2012-2015.

V roce 2013 začala naplno fungovat edukační centra ve vybraných krajích. V průběhu roku byla postupně otevírána centra v Telči, na zámku Bečov nad Teplou, na zámku Hradec nad Moravicí, v Kroměříži a v Českých Budějovicích. Paralelně začaly být využívány vhodné prostory i v dalších lokalitách, ačkoliv se nejedná o „klasická" edukační centra, a to přímo na památkových objektech, které si jednotliví koordinátoři vybrali jako vhodné k pilotnímu testování svých programů. Jednalo se např. o hrad Šternberk, hrad Křivoklát, kláštery v Sázavě a ve Zlaté Koruně či zámek Jaroměřice nad Rokytnou nebo edukační centrum na Dole Michal. Rovněž nastala fáze velmi intenzivní spolupráce s jednotlivými školami v regionech a vytváření programů či akcí ve spolupráci s nimi, aby co nejvíce vyhovovaly aktuálním potřebám učiva žáků. Několik edukačních center zapojilo i cílovou skupinu dětí z mateřských škol a tyto aktivity se setkaly s velkým pozitivním ohlasem.

Nad rámec projektu byla navázána intenzivní spolupráce s Věznicí Horní Slavkov a Věznicí v Heřmanicích, kde byly vězni vyrobeny některé vybrané edukační pomůcky v rámci jejich terapií.

Další informace najdete na stránce „o projektu".

Logo projektu ke stažení: ziplogo_PNB.zip739.38 KB

TZ: Mezinárodní konference o kulturním dědictví a edukaci v Telči

IMG 01Ve dnech 24. – 26. září 2015 organizovalo územní odborné pracoviště NPÚ v Telči prestižní mezinárodní konferenci Edukace jako cesta ke zkvalitňování péče o kulturní dědictví. Konference otevřela odbornou diskusi k otázkám, které souvisejí s proměnami péče o kulturní dědictví ve 21. století. Hlavním tématem bylo hledání cest, jak co nejlépe zpřístupňovat vzdělávací potenciál kulturního dědictví, které se nachází ve správě paměťových a památkových institucí.

Putovní výstava Památky nás baví v Hasičském domě v Telči

Na výstavě si návštěvníci můžou vyzkoušet práci středověkých písařů. Foto P. HudecNárodní památkový ústav představí na slavnostní vernisáži 3. září 2015 v 16:00 hodin v Městské galerii Hasičský dům v Telči putovní výstavu s názvem Památky nás baví, která prezentuje průběh a výsledky projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky“.

K výstavě jsou připraveny speciální doprovodné programy pro školy a rodiny s dětmi.

Jaká je konkrétní nabídka?
Vyzkoušejte si edukační pomůcky, se kterými pracuje metodické centrum pro vzdělávání v Telči.
Vytvořte si vlastní leporelo s motivy Telčských domů.
Zahrajte si bojovku s tajenkou.

Putovní výstava Památky nás baví na státním hradu a zámku Bečov

Státní hrad a zámek Bečov Národní památkový ústav představí na slavnostní vernisáži 2. srpna 2015 v 17:00 hodin na státním hradě a zámku Bečov putovní výstavu s názvem Památky nás baví, která prezentuje průběh a výsledky projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky“.

„Výstava seznámí návštěvníky se vzdělávacími aktivitami sedmi edukačních center, která v průběhu čtyř let trvání projektu vznikla na různých místech České republiky. Vzdělávací programy budou prezentovány řadou fotografií a citacemi účastníků programů, a také prostřednictvím doprovodné video nahrávky,“ vysvětluje Martina Indrová, hlavní řešitelka projektu.

Putovní výstava Památky nás baví se stěhuje do Hradce nad Moravicí

zámek Hradec nad MoravicíNárodní památkový ústav představí na slavnostní vernisáži 3. července 2015 v 16:00 hodin na zámku v Hradci nad Moravicí putovní výstavu s názvem Památky nás baví, která prezentuje průběh a výsledky projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky“.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout a vyzkoušet edukační pomůcky, které byly zhotoveny pro potřeby vzdělávacích programů. K výstavě jsou ve vybraných termínech připraveny speciální doprovodné programy, na které se mohou objednat nejen školní, ale i táborové kolektivy (kontakt: Mgr. Petr Havrlant, mobil: 724 793 758, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

NPÚ představí v Praze putovní výstavu Památky nás baví

Národní památkový ústav představí na slavnostní vernisáži dne 3. června 2015 od 17 hodin v Zahradách pod Pražským hradem putovní výstavu s názvem Památky nás baví, která prezentuje průběh a výsledky projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky“.

„Výstava seznámí návštěvníky se vzdělávacími aktivitami sedmi edukačních center, která v průběhu čtyř let trvání projektu vznikla na různých místech České republiky. Vzdělávací programy budou prezentovány řadou fotografií a citacemi účastníků programů, a také prostřednictvím doprovodné video nahrávky,“ vysvětluje Martina Veselá, hlavní řešitelka projektu.

pozvánka ke stažení

Setkání se spisovatelem historických románů Vlastimilem Vondruškou

P1160841Ve středu 13. května se v koncertním sále Základní umělecké školy Josefa Labitzkého v Bečově nad Teplou uskutečnilo veřejné setkání se spisovatelem historických románů Vlastimilem Vondruškou spojené s autogramiádou a prodejem knih. 

 

 

 

NPÚ zahájí v Českých Budějovicích putovní výstavu Památky nás baví

Pamatky-nas-bavi-plakat-200dpiNárodní památkový ústav zahájí v květnu putovní výstavu s názvem Památky nás baví, která představí průběh a výsledky projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky". Poprvé bude výstava představena veřejnosti ve středu 6. května 2015 v Domě umění v Českých Budějovicích. Otevřeno bude každý všední den od 9 do 17 hodin. Výstava na jihu Čech potrvá do 22. května 2015, vstup je zdarma.

 

  

Cesty poznání

tisková konference - Cesty poznání 2015Dne 24. 3. proběhla tisková konference na téma společného projektu několika kulturních institucí Karlovarského a Plzeňského kraje. Projekt nese název "Cesty poznání" a ústředním tématem je kniha – médium, které nestárne. Principem projektu je pomocí propagace a speciálních slev motivovat čtenáře knihoven k návštěvě historických památkových objektů, kde budou připraveny doprovodné programy na dané téma.

TZ: Celoživotní učení v historickém prostředí: výchova, vzdělávání i osvěta

01 Praha2-15 224V polovině února 2015 se již podruhé za uplynulý rok sešli v prostorách Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze zástupci pedagogické veřejnosti a památkové péče, aby diskutovali o možnostech, které skýtá historické prostředí pro celoživotní učení. Zúčastněné zaujaly zvláště otázky spojené s koncepcí nově ustaveného metodického centra pro vzdělávání Národního památkového ústavu, se sídlem v Telči.

TZ: Studenti Prvního českého gymnázia v Karlových Varech objevovali baroko ve Valči

DSC 2583Valeč 26. 11. 2014

Dne 25. listopadu 2014 navštívili státní zámek Valeč studenti z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. V rámci pilotního vzdělávacího projektu, s celkovým názvem „Stopy osudů", si vyzkoušeli jeho první část týkající se barokního slohu, se zaměřením na podobu barokního velkostatku a barokní krajiny.

TZ: Horní hrad v Bečově nad Teplou se již čtvrtou sezónu otevře v mimořádných termínech veřejnosti

Dobrodružství vápna a písku 2Bečov nad Teplou, 27. 6. 2014

Již čtvrtým rokem budou mít návštěvníci Bečova nad Teplou možnost navštívit běžně nepřístupné prostory Horního hradu Státního hradu a zámku Bečov nad Teplou. Tato významná autentická středověká památka se pro návštěvníky mimořádně otevře v rámci speciálních komentovaných technologických prohlídek, které připravil Národní památkový ústav ve spolupráci se správou hradu.

TZ: Rotundu Květné zahrady měli možnost poznat nevidomí a slabozrací

IMG 4626Kroměříž, 13. 3. 2014

Rotundu Květné zahrady v Kroměříži navštívila u příležitosti výstavy kamélií skupina nevidomých a slabozrakých spoluobčanů ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Pracovníci Národního památkového ústavu pro ně připravili speciální program, který v sobě spojil možnosti vnímání památky všemi smysly.

TZ: Památky se více otevírají dětem – na Bečově už i dětským webem

logo Pamatky nas bavi barvaPraha, 26. června 2014

Pro hrady a zámky jsou červenec a srpen významnou částí roku – turistická sezona vrcholí a kasteláni se svými pomocníky ukazují, co všechno pro své návštěvníky připravili. Stále více se přitom věnují dětem; historii, architekturu a památky jim představují způsobem, který děti baví.

TZ: Budou mít i památky své pedagogy?

TZ seminar-PedFUK-NPU ucastnici 10-02-14Praha, 11. 2. 2014

V pondělí 10. února 2014 se v prostorách Pedagogické fakulty UK v Praze uskutečnil odborný seminář Edukace na památkových objektech ve správě Národního památkového ústavu. Cílem bylo diskutovat průběžné výsledky projektu NAKI Vzdělávací role NPÚ: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky a dosavadní zkušenosti správců památkových objektů ve správě NPÚ s plánováním, realizací a hodnocením edukačních programů. Právě otázka, zda mají mít i památky, podobně jako muzea a galerie, své pedagogy, byla jednou z těch, která v sále nejvíce rezonovala.

TZ: Výstava Škola na zámku Bečov

třídaBečov, 19. 6. 2014

Dne 19. 6. 2014 v 11:00 hod. proběhla v zahradě SHZ Bečov vernisáž výstavy Škola na zámku Bečov a zároveň křest kolektivní monografie s názvem Deník mladého historika aneb Škola na zámku Bečov.

Ústředním tématem projektu, na kterém spolupracovali Edukační centrum Bečov a Mateřská škola a Základní škola Bečov nad Teplou, bylo období let 1952 až 1975, kdy v budově běčovského zámku sídlil druhý stupeň místní základní školy. Žáci 7. a 9. třídy zkoumali za pomoci lektora archivy i vzpomínky pamětníků.

Výstava je volně přístupná v pod arkádovým mostem v zahradě SHZ Bečov do 3. 9. 2014. Po tomto termínu bude výstava přesunuta do prostoru školní zahrady ZŠ a MŠ Bečov nad Teplou.

TZ: Děti na zámku v Kroměříži zachraňovaly Narcise

foto z programu Zachraňte Narcise Kroměříž, 28. 1. 2014

Děti z kroměřížské mateřské školy Kollárova se v rámci pilotního edukačního programu Zachraňte Narcise pokusily změnit osud mladíka zahleděného do sebe sama. Úspěšný pilotní program již v letošní sezoně obohatí standardní nabídku prohlídek Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Vychází vstříc specifickým vzdělávacím potřebám této skupiny návštěvníků památek.

 

 

TZ: První dětský web pro malé návštěvníky památek zve na hrad a zámek Bečov

banner web1Na Mezinárodní den dětí 1. 6. 2014 byly oficiálně spuštěny originální webové stránky pro nejmenší.

Nový dětský web srozumitelným jazykem přibližuje základní informace o hradu, zámku i relikviáři sv. Maura. Nabízí poslech kramářské písně pojednávající o dramatických osudech relikviáře, animované filmy, stažení omalovánek a pracovních listů a poskytuje tipy na další netradiční volnočasové aktivity v okolí Bečova nad Teplou.

TZ: Vydařené sympozium o edukaci na památkách

Sympozium Současné přístupy k edukaci na památkových objektech NPÚTelč, 3. 12. 2013

V pátek 29. listopadu 2013 se v prostorách Moravského zemského muzea v Brně uskutečnilo sympozium Současné přístupy k edukaci na památkových objektech NPÚ. Byly zde diskutovány zejména otázky související s proměnami přístupů k prezentaci a interpretaci kulturního dědictví v České republice. Sympozium se stalo také prostorem prezentace činnosti regionálních edukačních center, která jsou zapojena do projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky". Akci uspořádal Národní památkový ústav ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně.

TZ: Edukační program Zahrady a parky

Ediukační centrum VeltrusyVeltrusy, 23.4.2014
Zámek Veltrusy s přilehlým parkem je po povodních 2002 postupně obnovován v rámci projektu Schola naturalis – revitalizace zámku Veltrusy a centrum Evropské úmluvy o krajině. Cílem je připravit zázemí pro kulturně-ekologické vzdělávací centrum. Zámek Veltrusy se také zapojil do celostátního projektu Národního památkového ústavu Památky nás baví, jehož cílem je zkvalitňovat péči o kulturní dědictví ČR prostřednictvím edukace.

TZ: Dotykový model relikviáře sv. Maura v Českých Budějovicích

Haptický model relikviáře sv. MauraČeské Budějovice, 5. 11. 2013

Výjimečnou příležitost seznámit se s naší druhou nejcennější zlatnickou památkou relikviářem sv. Maura bude mít veřejnost a návštěvníci vzdělávacího programu „Relikviář pro každého" ve dnech 11. – 13. listopadu 2013. Pracovníci Státního hradu a zámku Bečov nad Teplou, kteří přijali pozvání Národního památkového ústavu, územního odborné pracoviště v Českých Budějovicích zde budou prezentovat relikviář sv. Maura prostřednictvím haptického modelu relikviáře v měřítku 1 :1.